główna strona

sobota, 6 grudnia 2014

słyszysz?

Kiedy była mała, Mama często Ją pytała, czy coś słyszy.
Pisk opon. "słyszysz?"
Szczeknięcie psa. "słyszysz?"
Szum morza. "słyszysz?"
Co najśmieszniejsze, Ona czasami lubiła te pytania. Pod warunkiem, że słyszała te dźwięki. Były one formą zabawy, zagadek. Próbowała zgadnąć, co usłyszała. I wtedy Mama Jej cierpliwie wszystko tłumaczyła, pokazywała. Potrafiła długimi chwilami stać ze Nią w jednym miejscu, by mogła coś usłyszeć, coś zobaczyć, coś zlokalizować.

Ale i kiedy Jej "nie", "nie słyszę" dłuuuugo pozostawało bez zmian, Mama przestała pytać. 
Ze smutku, z bólu.
Że tak wielu dźwięków nie słyszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.