główna strona

o blogu

Jeżeli wszedłeś tutaj, by uzyskać fachową pomoc czy naukowe informacje - rozczaruję Cię. Ten blog nie jest żadnym poradnikiem. Jest blogiem subiektywnym, zawierącym osobiste doświadczenia osoby, której nieodłącznymi towarzyszami życia są aparaty słuchowe. Wraz z nimi stawia kolejne, życiowe kroki w miejscu trochę jej obcym, balansując na granicy dwóch światów - świata ciszy i świata dźwięków.

Blog tworzony był z zamiarem pisania tylko dla siebie. Wyszło, jak wyszło - czyli adres tej strony rozpowszechnił się wśród znajomych i rozpowszechnia dalej. Komentarze i opinie od prywatnych osób zmotywowały do zmodyfikowania bloga i bieżącego prowadzenia. Chcesz dodać coś od siebie, podyskutować - śmiało. Zaproszenie jest dla wszystkich. Spotkasz tu otwartość na wszelką wymianę spostrzeżeń i doświadczeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.