główna strona

czwartek, 6 listopada 2014

i wtedy nastał nowy... początek.

Rok dziewięćdziesiąty czwarty. Ostatni kwietniowy wieczór kończący niecierpliwe oczekiwanie małego chłopca na narodziny siostry. Dziewczynka urodziła się o godzinie dwudziestej drugiej i dostała dziesięć punktów na dziesięć możliwych. Jej uśmiech napoił rodziców dumą, że to właśnie oni dali tej małej istocie najpiękniejszy dar – życie. Wszyscy się cieszyli, że do ich licznej rodziny włączyło się nowe życie. Rodzina od pierwszego wejrzenia pokochała malucha bezgraniczną miłością. Każdy wiedział, że w tym dziecku jest coś niesamowitego, jednak nikt nie przeczuwał, że wywróci ono ich życie do góry nogami. Tajemnica, którą dziecko przyniosło z chwilą narodzin wyszła na jaw trzy miesiące później.
Dziewczynka nie słyszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.