główna strona

wtorek, 11 listopada 2014

walka=szczęście.



Co czują rodzice, kiedy na świat przychodzi długo oczekiwane dziecko? Tata pewnie myśli „przekażę mu swoją wiedzę!” , mama zaś myśli „mój skarb!” . Cała rodzina się cieszy nowym życiem i już układa przyszłość dla malucha. On będzie zdrowy, będzie się świetnie rozwijał, będzie godny nazwiska! A co czuli Jej rodzice? Też pewnie mieli takie plany, ale rzeczywistość obróciła ich myśli 
o trzysta sześćdziesiąt stopni. I zamiast ich całego świata, którym miało być ich dziecko, oni stali się całym światem dla córki. I wykorzystali całe swoje siły na walkę o niewiadome jutro. 

A jutro stało się dzisiaj.
I Ona spełnia właśnie marzenia. Bo nie ma przecież ograniczeń.
O tym nie zapomnieli. Tego Ją nauczyli i tego też dowiedli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.