główna strona

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Ale...

Chciałoby się iść do przodu z uśmiechem na twarzy, ale zarazem brak też sił na postawienie kolejnego kroku w przyszłość. Chciałoby się zamknąć wszystkie wspomnienia w dłoni i w każdej chwili móc tę dłoń otworzyć i wspominać. Chciałoby się naprawić błędy z przeszłości, by nie mieć tych cholernych wyrzutów sumienia. Chciałoby się na zawsze pozostać w jednym miejscu z przyjaciółmi i cieszyć się chwilą jak najdłużej. Tyle by się chciało, ale znajdzie się jakieś "ale". Jednak największym "ale" jest ... ale czasu cofnąć się nie da.

Ale jest też drugie "ale".
- Ale jutro może być lepiej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.