główna strona

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

wróg czy przeszkoda?

Wciąż ją pytają, czy słyszy na lewe ucho. I wciąż powtarzają, że to jej wina, bo nie ćwiczy. A ona nie potrafi powiedzieć, że implant jest jej wrogiem. Miejsce, gdzie jest on wszczepiony, czasami tak boli, że chciałaby zniknąć. Albo móc cofnąć czas i powiedzieć "nie" operacji. I wciąż się zastanawia, jak ma powiedzieć, że chciała tylko, by ten kawałek magnesu pozwolił zrozumieć najbliższych w domu? Pozwolił usiąść ze wszystkimi przy jednym stole i brać czynny udział w rozmowie i razem ze wszystkimi się śmiać? Ale.. to chyba już nie ważne. Marzenie po tylu latach tak cicho odeszło, że niemal już zapomniała, jakie miała kiedyś pragnienia. 
Bo teraz już wie jedno. Nie chce słyszeć, tak jak wszyscy. 
Chce być sobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.