główna strona

sobota, 12 lipca 2014

ja i myśli.

Byłam kiedyś z ciocią na basenie. Aparaty grzecznie schowałam do pudełka, które zamknęłam w szafce. W całkowitej ciszy zdałam się na ciocię, która pełniła rolę mojego mentora. Zapytałam, czy można już wychodzić z szatni do wody. Jej odpowiedź całkiem mnie zdumiała : „oczywiście! Nie słyszysz, jak ratownik krzyczy na całe gardło, wołając na zewnątrz?”. Kiedy odpowiedziałam, że nie, bo przecież nie słyszę, z lekkim szokiem odpowiedziała „o matko, zapomniałam!”. Powinna byłam się cieszyć, że jestem w stanie tak się komunikować, iż własna rodzina zapomina o mojej dysfunkcji. Niestety, nad moją głową pojawiła się zapalona lampka „czy mam się cieszyć, że mają mnie za „swoją” czy uznać, że nie są do końca świadomi, jak ja funkcjonuję?”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.