główna strona

niedziela, 25 maja 2014

cichy powrót.

Tyle się zbierałam do prowadzenia bloga, a kiedy go założyłam, po jednej notce nastała... wielomiesięczna cisza. I skończyło się na tym, że zapomniałam hasła. Postanowiłam więc założyć kontynuację poprzedniej strony -http://miedzyciszaadzwiekiem.blogspot.com/
Wiele razy chciałam coś dodać na aktualnym blogu, a nie miałam czasu - tyle zawirowania w życiu, że nie wiadomo, za co się chwycić. Ale wracam do pisania. I mam nadzieję, że obejdzie się już bez takich dłuuuugich przerw i zapomnienie hasła to będzie czynność mi całkiem obca. :)

A więc, come again.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

... szukaj

... ważne, a nawet bardzo ważne.

niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nie ważne o jakim stopniu ubytku.
słabosłyszący - osoba z wadą słuchu, posługująca się mową werbalną. Wychowywana w środowisku osób słyszących, uczestniącząca w edukacji w szkołach ogólnodostępnych.
głuchy - osoba, która ma znaczny bądź głęboki ubytek słuchu.
słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady słuchu.
Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy: wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc może być nawet słysząca) i w środowisku Głuchych, posługująca się biegle PJM.
PJM - Polski Język Migowy, prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Jest językiem przestrzennym, wykorzystującym ruchy dłoni, ciała, bardzo ważną rolę odgrywa mimika twarzy.
SJM - System Językowo-Migowy, zwany też językiem miganym. Sztuczny twór przełożony z języka polskiego na "ruchy dłonią", zachowuje tym samym gramatykę języka polskiego.